Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg

Weiteres

Login für Redakteure





Scientific Program

Timetable

Mon
09.00 - 10.20opening; then KN1

Keynote Speaker

  • KN1: Xuming He (University of Michigan)
  • KN2: Victor Yohai (University of Buenos Aires)
  • KN3: Jana Jureckova (Charles University, Prague)
  • KN4: Hannu Oja (University of Turku)

CS1

  • 11.00-11.20: Jan Amos Visek (Treating the heteroscedasticity in robust estimation)
  • 11.20-11.40: Fatma Zehra Dogru (Robust mixture regression modelling based on the skew t distribution)
  • 11.40-12.00: Helena Ageeva (Statistical inferences for multiple regression under grouping distortions)

CS2

  • 13.40-14.00: Valentin Todorov (A Robust Tucker3 Model for Compositional Data)
  • 14.00-14.20: Amelia Kelly (Robust Integrative Analysis of Multi-block Contaminated Dataset)
  • 14.20-14.40: George Luta (Covariate-Adjusted Confidence Intervals for Relative Treatment Effects)
  • 14.40-15.00: Christophe Croux (Robust Sparse Canonical Correlation Analysis)

CS3

  • 15.40-16.00: Viktoria Öllerer (Sparse S- and MM-regression)
  • 16.00-16.20: Peter Filzmoser (Sparse partial robust M regression)
  • 16.20-16.40: Mara Velina (A Comparison of Robust Empirical Likelihood-based ANOVA Methods)
  • 16.40-17.00: Stefan Van Aelst (Least angle regression with categorical variables)

CS4

  • 09.00-09.20: Arun Kumar Kuchibhotla (A Minimum Distance Weighted Likelihood Method of Estimation)
  • 09.20-09.40: Anand Vidyashankar (Robust and Efficient Stochastic Optimization via Disparities)
  • 09.40-10.00: Nirian Martin (Robustness of phi-divergence test statistics based on exponentially tilted empirical likelihood estimators)
  • 10.00-10.20: Vartan Ohanes Choulakian (Taxicab Correspondence Analysis)

CS5

  • 13.40-14.00: Stéphanie Aerts (Robustness and efficiency of multivariate coefficients of variation)
  • 14.00-14.20: Georgy Shevlyakov (Robust M-estimates of the correlation coefficient in bivariate independent component distribution models)
  • 14.20-14.40: Alexey Kharin (Robustness of sequential decision making on parameters of the model under distortions)
  • 14.40-15.00: Natalia Stepanova (Goodness-of-fit tests based on sup-functionals of weighted empirical processes)

CS6

  • 15.40-16.00: Christine Mueller (Data depth for autoregression)
  • 16.00-16.20: Pieter Segaert (Depth-based classification of multivariate functional data)
  • 16.20-16.40: Firat Ozdemir (Comparing k Independent Groups With a Method Based on Trimmed Means)
  • 16.40-17.00: Andrea Cerasa (Modelling international trade data with the Tweedie distribution)
  • 17.00-17.20: Neyko Neykov (Robust variable selection in joint modeling of location, scale and shape for high dimensional data through trimming)

CS7

  • 09.00-09.20: Pavel Cizek (Robust GMM estimation and moment selection in dynamic panel data models)
  • 09.20-09.40: Markus Asser Naftali Matilainen (Blind source separation for multivariate conditionally heteroscedastic time series)
  • 09.40-10.00: Mehmet Niyazi Cankaya (Robust Estimation for the Parameters of the Distributed Lag Models Based on Heavy Tailed Skew Distributions)
  • 10.00-10.20: Masoud Yarmohammadi (Comparing Singular Spectrum Analysis and Artificial Neural Networks in forecasting exchange rates)

CS8

  • 09.00-09.20: Samuel Orso (Bounded-influence robust estimation of copulas)
  • 09.20-09.40: Peter Ruckdeschel (Optimally Robust Covariances (Also Covering Weighted Observations))
  • 09.40-10.00: Andrea Cerioli (On the properties of the multivariate Forward Search estimator)
  • 10.00-10.20: Alfonso García-Pérez (A von Mises approximation to the small sample distribution of the trimmed mean)

CS9

  • 14.00-14.20: Ximing Xu (Robust state space models for estimating fish stock maturities)
  • 14.20-14.40: Debbie Dupuis (Robust Value-at-Risk Estimation)
  • 14.40-15.00: Yogesh Kumar Bichpuriya (Robust probability density forecast of yearly peak load)

CS10

  • 15.40-16.00: Shojaeddin Chenouri (Robust Dimension Reduction)
  • 16.00-16.20: Graciela Boente (Robust backfitting estimators for additive models)
  • 16.20-16.40: David Tyler (Regualrized M-estimators of scatter matrices)
  • 16.40-17.00: Rauf Ahmad (A simple and practical solution to the classical multivariate Behrens-Fisher problem under non-normality)
  • 17.00-17.20: Davide Buttarazzi (A boxplot for circular data)

CS11

  • 09.30-09.50: Silvelyn Zwanzig (On RM-Estimators in Regression)
  • 09.50-10.10: Kang-Mo Jung (Weighted regression estimator with SCAD)
  • 10.10-10.30: Chris Chatzinakos (A new Algorithm for Least Trimmed Absolute Deviation (LTAD) Location and Regression)
  • 10.30-10.50: Mark Hannay (Redescending psi in GLM (without Mallows weights) and a new robust test for forward search)

CS12

  • 11.30-11.50: Claudio Agostinelli (Robust estimators of the generalized loggamma regression model with censored observations)
  • 11.50-12.10: Yogesh Kumar Bichpuriya (On optimal combination of probability density forecasts using Kullback-Leibler divergence criterion)
  • 12.10-12.30: Giuseppe Pandolfo (Nonparametric classification of circular data)

Poster

  • Yetkin Tuac (Analysis of Regression Models with AR(1) Error Terms Based on Skew Distributions: Parameter Estimation)
  • Yeşim Güney (Robust Estimation for the Parameter of the Zipfian Distribution: Properties and Applications)
  • Said Alkarni (A compound class of geometric and lifetimes distributions)

Zum Seitenanfang